Ve volné přírodě se vyskytuje od jihovýchodu až po severozápad Jižní Ameriky. V současné době byla zavlečena do mnoha oblastí celého světa včetně České a Slovenské republiky. Bohužel se dokáží dost dobře přizpůsobit a tím ničí původní živočišné druhy, třeba v jižní Francii. Mnoho želv se dostalo do přírody díky tomu, že nezodpovědný majitel ji tam vypustil, protože chov těchto zvířat není sice moc složitý, ale určité zásady má.
Želva nádherná dorůstá až do velikosti 30 cm u samic a samci asi 25cm. Dožívá se 30-50 let a proto je opravdu nutné zvážit zda takové zvíře chcete.
V chovatelských potřebách se prodávají mláďata v průměru asi pěti centimetrů, jsou krásně zbarvená, tudíš leckteré dítě neodolá a rodiče přemluví.
Jako první musíte pořídit vhodné želvárium raději rovnou pro dospělou želvu. Doporučuji zhruba 120x60x60. Želva je stunokrevný živočich, tudíš potřebuje i teplo. V želváriu by voda měla tvořit 50% a měla by tam být pro želvu k dispozici i souš, kde se bude moct slunit. Souš vytvoříte různými schůdky a kameny.Můžete tam dát i dřevěnou dekoraci. Je dobré jí vytvořit i nějaký úkryt. Rostliny bych zvolila raději umělé, protože živé okamžitě sní.
Voda by měla mít teplotu kolem 23°C, tudíš je nutné pořídit ještě nějaké topítko, které bude zapnuté neustále, kromě pár dnů v roce. Pokud máte venkovní jezírko, přes léto můžete umístit želvu ven.
Dále je nutná pořádná filtrace. Želva je převážně masožravec a dokáže vodu velmi rychle znečistit. Želva maso trhá takže voda opravdu smrdí, protože v ní kousky masa hnijí. Na fitru opravdu není dobré šetřit. Při krmení želv je dobré je přemístit do jiné nádoby, třeba lavoru, který po jídle snáze vylijete a voda v želváriu zůstane déle čistá.
Potrava želv je převážně živočišného původu. Malým želvám stačí sušení gamarusi, nebo nějaké granule, které koupíte v hcovatelských potřebách, ale dospělý jedinec vyžaduje i čerstvé maso (filety, mouční červi, malé rybky, játra, kuřecí). Občas můžete jídelníček zpestřit i rostlinnou složkou (jetel, špenár, mrkev, švestka).
Želva nádherná není domácí mazlíček, a při krmení je útočná. Nemá sice zuby, ale zrohovatělou čelist a její kousnutí je velmi bolestivé. Proto doporučuji krmit pinzetou.
Želvě musíme i svítit a zajistit vyhřívání na sluníčku. Vhodná je kombinace žárovek UVB a UVA.
Takže jakmile budete mít vše zařízené, tak nakonec si můžete donést domů nové zvířátko.