Kolem refinancování hypotéky už bylo mnoho řečeno a napsáno. Přesto mezi lidmi stále koluje celá řada mýtů a polopravd, která je od tohoto kroku odrazují. Mnoho lidí má refinancování spojeno se složitým papírováním a tolik nenáviděnou byrokracií, jiní se zase mylně domnívají, že za předčasné splacení úvěru je čeká vysoké penále. Všechno je ale přitom docela jinak!
Refinancování hypotéky je ve zkratce vlastně splacení stávajícího hypotečního úvěru úvěrem novým. Ten je však mnohdy pro dlužníka sjednán za výrazně výhodnějších podmínek. Mezi které patří primárně výše úrokové sazby, doba splácení nebo měsíční splátky. Jakmile se tak blíží konec sjednané doby fixace, dlužník má dvě možnosti, jak postupovat. Buď bude nové podmínky na další fixní období akceptovat a úvěr nadále splácet jako doposud anebo bude prozíravější a rozhodne se úvěr předčasně splatit. K tomu mu dopomůže jiná bankovní, případně nebankovní společnost, která za něj úvěr u současného věřitele splatí a jemu nabídne výhodnější podmínky nového úvěru. Najde se však celá řada Čechů, kteří se spokojí s aktuálními podmínkami nevýhodně uzavřeného úvěru. Pojďme se ale teď podívat na nejčastější mýty, které doprovázejí tuto poměrně novou službu řady bank.
- Refinancování jen po dohodě se současným věřitelem
Pokud se dlužník před koncem doby fixace rozhodne využít výhodnější nabídku jiné banky, není povinen mít souhlas aktuálního věřitele. Jediné, co je zapotřebí, je současného věřitele s daným záměrem obeznámit s dostatečným předstihem. Uvádí se alespoň jeden kalendářní měsíc.
- Vysoké penále za předčasné splacení
Další mýtus, který je spojený s refinancováním hypotéky. Přitom pokud dlužník refinancuje v době fixace, banka po něm není oprávněna požadovat žádné penále za předčasné splacení. Není zapotřebí se tak obávat zbytečně vysokých poplatků.